Board Games Factory

Gry planszowe dla dzieci – tak czy nie?

Rodzice przesadnie skupiający się na rozwoju swojego dziecka bardzo często potrafią mu zabraniać dosłownie wszystkiego. Uznają, że nie tylko gry komputerowe są szkodliwe, gdyż według nich nawet zwykłe planszówki mogą maluchom zagrażać. Czy jest to jednak prawda? Jak w rzeczywistości działają na dzieci standardowe gry planszowe?

Wady gier planszowych

Tak naprawdę gra planszowa może być szkodliwa jedynie wtedy, gdy zostanie niewłaściwie dobrana do wieku pociechy. To oczywiste, że kilkulatek nie może korzystać z programów przeznaczonych dla nastolatków, ponieważ w nich wystąpią elementy przemocy, agresji czy brutalna fabuła. Kupując gry zgodnie z ich przeznaczeniem, nie trzeba się niczym martwić.

Zalety gier planszowych

Nauczyciele, psychologowie i naukowcy radzą rodzicom, by ci zachęcali swoje pociechy do grania w planszówki. Dlaczego? Ponieważ uczą one skupienia i dążenia do obranego celu. Pokazują, jak należy rozpoznawać różne kształty czy figury, poprawiają spostrzegawczość i stymulują sprawność manualną. Często też wykształcają zdolności komunikacyjne, gdyż zazwyczaj z takich gier korzysta się w większej grupie osób. Dziecko zaczyna zatem współdziałać ze swoimi rówieśnikami.

Idealny rodzaj gier

Rodzice wybierający dla swojej pociechy grę planszową przeważnie sięgną po tą edukacyjną. Nie jest jednak powiedziane, że tylko ten typ może dziecko czegoś nauczyć. W rzeczywistości każda gra, nawet ta przygodowa czy strategiczna, w pewnym stopniu stymuluje umysł i pozwala pracować nad innymi umiejętnościami.