Board Games Factory

Ułożenie kostki rubika 2x2x2

W Polsce jak i zresztą na całym świecie, największą popularnością cieszy się tradycyjna kostka rubika 3x3x3, ale warto wspomnieć również i o tym, że bardzo dobrze sprzedaje się także kostka Rubika 2×2. Wbrew wszelkim opiniom ułożenie kostki 2×2, wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Istnieje bardzo wiele różnorodnych metod, dzięki którym będziemy w stanie w bardzo krótkim czasie pokonać tajemniczą kostkę 2x2x2.

Najpopularniejsze metody układania

W dzisiejszych czasach zdecydowanie najpopularniejszą metodą ułożenia kostki jest metoda Fridrich, metoda Ortega oraz metoda Guimond. Pierwsza z tych metod, czyli „Metoda Fridrich” w kostkach 2×2 zdecydowanie różni się od tej z 3×3. Rubika kostka 2×2 posiada nie tylko mniejszą ilość algorytmów do zapamiętania, ale również mniejszą ilość kroków, dzięki czemu kostkę można bardzo szybko ułożyć. W przypadku kostek 2x2x2 pomijamy wszystkie te kroki, które związane są bezpośrednio z układaniem krawędzi.

Metoda Ortega jest z kolei ulepszeniem metody Fridrich i posiada jedynie 4 algorytmy do zapamiętania. Najszybszą i najciekawszą metodą ułożenia kostki 2x2x2 jest metoda Guimond, która opracowana została przez Gaetan’a Guimond’a. Kostka 2×2 może dostarczyć naprawdę wiele wspaniałej zabawy, dlatego też przed zapoznaniem się z algorytmami poszczególnych metod, warto spróbować ją ułożyć samodzielnie.